Esimesed suured miinused ja ennustused

Kolmapäeval jõudis kätte see aeg, kui sai tehtud esimene investeering. Nimelt igal kolmapäeval võtab kasvukonto julguse kätte ning investeerib automaatselt ära seal kontol olevad vabad vahendid valitud fondi. Millised on tulemused ning mida ennustan 18 aasta pärast kontol olevateks vahenditeks?

Hetkel on fondiks valitud SP500 lihtsal põhjusel. Pikemaajalise investeeringuna on ta alati olnud rohkem kui 5% plussis. Katab inflatsiooni ära ning muret pole. Lühiajaliselt muidugi on nukker vaadata realiseerimata punast kasumirida kauni miinusmärgiga aga olen veendunud, et mingil hetkel see muutub. Huviga ootan, et kaua selleks aega läheb 🙂

Detsember2018_kasvukonto_lhv_seis
Kasvukonto hetkeseis

Et protsessi oleks visuaalselt natuke kenam jälgida ja vaadata lõin Google Drive vahendusel Excel lehe, kuhu plaanin iga nädal (vähemalt esimese aasta jooksul) sisestada hetketulemused. Hiljem tõenäoliselt muutub antud graafik kuupõhiseks. Graafik on avalik ning seda on võimalik jälgida selle lingi pealt: GRAAFIK

blog
Graafik (avalik kõigile, link postituses)

sp500.JPG

Kasutasin ka korraks võimalust ning fantaseerisin, et milline võiks olla tulemus kui järgmised 18 aastat pannakse kasvukontole igakuiselt 55 eurot lastetoetust + 50 eurot vanemate poolt (mis suureneks igal aastal +5%). SP500 ajaloolist intressi arvutavad osad isegi 9,5% pealt aga võtan ise veidi reaalsema tulemuse ja panen 9% kalkulatsiooni osaks. (mis tegelt natuke ikkagi on minu arvates ulmeline aga no kui nii läheb siis on ju ainult hästi 🙂 )

fv.JPG
Võimalik tootlus 18a pärast

Mis ma aga avastasin on see, et Future Value valemit ei saa Excelis kasutada funktsiooniga, kus igaaastasele maksele lisanduks 5% juurde. Seega sain praegu võtta välja vaid sellise tulemuse, kus järgneva 18 aasta jooksul investeeritakse igakuiselt 105 eurot, algsaldo on 329 eurot ning aastane intress 9%. Tegelikult sain ka valemi, et kuidas seda kasvavat annuiteeti teha aga hetkel pole mahti seda välja arvutada. Jätan teiseks korraks aga valemi poetan siia ikkagi ära.

IMG_20181206_185832.jpg
Future Value edasiarendatud valem, mida peaks kasutama minu investeerimise tulemuse ennustamiseks. 

H.

7 thoughts on “Esimesed suured miinused ja ennustused

 1. Hei,

  Olen samas paadis! Täna läks esimene summa kasvukontole raha teenima.. Muu raha on seni kasvanud jõudsalt igal pool mujal. Väga mõnus lugemine ja hea idee, selle dokumendi näol 🙂

  Like

  1. Hei! Esiteks aitäh saidi kõige-kõige esimese kommentaari eest! Rõõm kuulda, et keegi veel samas paadis kaasa sõidab. Kas tänu sellele blogile said motivatsiooni kasvukontole panna või oli see juba sul eelnevalt valmis mõeldud? Äge oleks kuulda, kui sellest kirjandusteosest kellegile ka kasu oli 🙂 Mis aga sinu eesmärk kasvukontoga on ja kas sama paat tähendab “lapsele kogumist”?

   Like

  2. Mõte oli juba varem, aga algus sai tehtud sinuga samal ajal. Alustatud sai nüüd, kuna hinnad tunduvad languses olevat ja soov oma portfelli mitmekesistada (koos maksustamise edasilükkamisega), andsid selleks kõvasti alust. Lisaks on on teised investeeringud sellised, mis ilmselt tuleb maja ostul sissemakseks maha müüa, aga selle jätaks siis kasvama vaikselt.

   Like

 2. Selle võimaliku tootluse kohta tulevikus “väike” parandus:
  1. Kui see ilus päev 18 aasta pärast lõpuks koidab, ajab esimesena oma karvase käe sinna potti MTA ja võtab viiendiku brutotulust ära.
  2. Kui eelmisest väheks jäi – selleks, et see 18 aastat hiljem hüpoteetiliselt ette keriv summa tänases päevas midagi tähendaks, tuleb ka inflatsiooniga arvestada. Eeldades, et meie konvergents rikkama ühismajanduspiirkonnaga hakkab lõppema, võiks eelduseks võtta 2% inflatsioonimäära. See tuleks siis maha võtta eeldatud tootlusest 9%. Järgi jääb 7% reaaltootlust (NB! MTA oma osa haaramisel inflatsiooniga ei arvesta).
  Sellised pisut kurvad noodid.

  Like

  1. Õiged mõtted, kuid… on olemas ka variant, et laps toimetab portfelliga edasi ning MTA ei saa veel midagi. Samas aga olen arvestanud maksude maksmisega, seda tuleks teha nii ehk naa. Tõenäoliselt on kätte jääv raha ju ikkagi suurem, kui sukasäärde kogudes.

   Teise punkti kohta. Hetkel olen väga-väga jämedalt arvestanud nii: 20 000 on võimalik 18 aastaga sukasäärde panna (ehk siis lihtsad sissemaksed) ning lõpus kõige ideaalsemal juhul peaks olema käes 120 000 eurot. Sellest 100 000 oleks kasum, millelt tuleks maksta 1/5 ehk 20 000. Järgi võiks jääda 100 000. Või siis isegi 90-80-70-60-50 000. Pole tegelikult isegi vahet, sest on ikkagi suurem summa, kui see mida sukasäärde kogudes oleks võimalik kõrvale panna.

   Aga kõik need mõtted, mis kirja panid on väga õiged ja asjakohased. Peaksin selle kohta kirjutama postituse ja ennast väga hästi kurssi viima (hetkel tunnen, et veel kursis pole). Kui tuleb veel mõtteid siis palun julgelt kirjuta kusagile need mulle välja. Olen kõikide selliste mõtete eest ülimalt tänulik!

   Like

 3. On au olla esimeste kommenteerijate seas! Väga äge ettevõtmine ja kavatsen iga postitust vähemalt esimese 18 aasta vältel lugeda. Eriti vinge oleks kui laps jätkaks investeerimisega ja blogimisega! 😉 Ära ùldse vaata neid punaseid numbreid, oled pikaajaline investor! 😎

  Like

  1. Tänud! Eks ole endalgi natuke põnev, et millised otsused laps tõenäoliselt vastu kavatseb päriselt võtta. Enda jaoks olen selgeks teinud, et iga lõpplahendus on okei ja annab mingi kogemuse lapse pagasisse. Ka raha kaotamine või ära raiskamine. Raiskamise vastu samas aga saab vist lapsevanemana ise panustada ja baasteadmisi vormida. Eks paistab 🙂

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s